PROGRAM EDUKACIJE
Ko može da se uključi u psihodramsku edukaciju?
Na edukaciju iz psihodramske terapije mogu da se uključe osobe sa završenim fakultetom ili osobe koje su na završnim godinama visoke škole ili fakulteta, sa navršenih 22 godine života.
Koja je procedura ulaska u psihodramsku edukativnu grupu?
Budući edukanti moraju da:
- napišu motivaciono pismo i dostave ga edukatorima koji će raditi skrining,
- prođu skrining koji se obavlja nezavisno od strane tri edukatora.
Konačnu odluku o prijemu na edukaciju, edukatori donose putem konsenzusa.
Kako se realizuje edukacija?
- Nakon skrininga počinje rad u edukativno – iskustvenoj grupi (lična terapija i metodologija).
- Paralelno se odvija teorijska edukacija po oblastima koje su navedene u programu.
- Edukacija je podeljena na uvodni kurs u trajanju od godinu dana i napredni kurs u trajanju od najmanje tri i po godine.
Šta podrazumeva program edukacije?
- Terapijsko-iskustveni rad i metodologija psihodrame u okviru edukacije podrazumeva psihodramsku psihoterapiju u istoj (matičnoj) psihodramskoj grupi u trajanju od 600 sati i metodologiju u matičnoj grupi u trajanju od 200 sati. Ukupan broj sati provedenih u matičnoj grupi je minimum 800.
- Teorijski rad, koji teče paralelno podrazumeva teorijske seminare, pisanje teorijskih eseja i testove znanja iz teorije psihodrame, psihoterapije, psihologije i psihopatologije koje drže edukatori ili predavači koji se bave tom oblašću. Edukanti se pripremaju za svaku temu i diskusiju na osnovu unapred predloženog materijala. Broj teorijskih sati je 416 raspoređeno u četiri do pet godina. (Ukupan broj sati teorije i metodologije je 616.)
- Samostalno vođenje psihodramske terapijske grupe u trajanju od minimum 300 sati pod indirektnom supervizijom u toku dve godine. Edukant može početi da vodi ovu grupu najranije u trećoj godini edukativnog procesa.
- Supervizijski rad u trajanju od 150 sati. Supervizijski rad podrazumeva direktnu superviziju u matičnoj grupi edukanta i indirektnu superviziju van matične grupe. Broj sati direktne supervizije je 60. Direktna supervizija se odnosi na vođenje psihodramske seanse od strane edukanta u matičnoj grupi a pod direktom supervizijom trenera. Indirektna supervizija se odnosi na samostalno vođenje terapijske psihodramske grupe koju edukant može početi da vodi od treće godine edukativnog procesa i odvija se preko protokola sa supervizorom. Broj sati indirektne supervizije je 90.
- Terapijsko-iskustveni rad od minimum 40 sati individualne psihodrame.
- Psihoterapijsko iskustvo u okviru drugog psihoterapijskog modaliteta i/ili pohađanje psihodramske grupe kod drugog psihodramskog terapeuta, i/ili pohađanje psihoterapijskih workshop-ova stranih i domaćih psihoterapeuta, u trajanju od minimum 100 sati.
- Pored stečenih sati, edukacija za psihodramsku terapiju pretpostavlja i minimum godinu dana kliničke prakse (nezavisno od vođenja psihodramske terapijske grupe).
Ukupan broj sati edukacije je 1806, raspoređenih u najmanje četiri i po godine.
Koji su uslovi za dobijanje sertifikata za zvanje psihodramskog terapeuta?
Pored realizacije u celosti navedenog programa edukacije, potrebna je još i:
- diploma fakulteta ili više škole,
- procena o spremnosti edukanta za polaganje od strane edukatora, terapeuta i samog edukanta,
- pisanje završnog rada,
- polaganje psihodramskog ispita, nakon ostvarenih navedenih uslova.